Na Kanapie Siedzi Pies
  • Start
  • O nas
    • w Pamięci
  • Blog
  • Kategorie
    • Adopcja
      • Akcje-fundacje
    • As
    • Dogoterapia
    • Dogtrekking
    • Eventy
      • Seminaria
    • Freya
    • Frida
    • Iggy
    • Jamniki
    • Poza domem
      • Gdzie na spacer?
      • Knajpki
      • Podróże
    • Prywata
    • Przerywniki
    • Przyrodnicze
    • Psie sporty
    • Psie sprawy
    • Recenzje
      • Akcesoria
      • Książki
      • Smaczki
    • Zdrowie
    • Życie z psem
  • Recenzje
  • Współpraca i kontakt
18 października 2016

Czego nauczyła mnie Frida

Czego nauczyła mnie Frida
18 października 2016

Zainspirowana wpisem na Zamerdani.pl postanowiłam się z Wami podzielić moimi przemyśleniami dotyczącymi tego, czego nauczyła mnie Frida.

Pomimo iż Frida jest moim pierwszym psem, miałam pewne oczekiwania co do niej kiedy do nas trafiła. Chciałam biegać z nią w agility, co po części się spełniło. Jednak późniejsza jej choroba stanowczo wyeliminowała nas z tego sportu. Chciałam by była idealnie wyszkolona, tak, by każdy podziwiał jej lekkość przyswajania komend. Jednak ona miała swoje zdanie w tym temacie. Pomimo to, wiele osób uważa ją za psa bliskiemu ideałowi. Zapewne dlatego, że nie znają niektórych jej cech, które do ideału nie pasują.

nauczyła, na kanapie siedzi pies

A czego ja się nauczyłam przez te kilka lat? Zdecydowanie pokory i cierpliwości. Frida pokazała, że pomimo swojego słodkiego usposobienia potrafi być uparta jak osioł. Zwłaszcza wtedy, gdy to nie jest TEN moment do ćwiczenia czegokolwiek. W zamian Frida zaspokaja moje potrzeby głasków i przytulanek do zwierza w każdym momencie gdy tego chcę. Ale nie jesteśmy dopasowane ruchowo. Jej spacer to mała rundka po parku mijająca na wąchaniu każdego źdźbła trawy, a ja najchętniej w tym czasie zrobiłabym trzy okrążenia wokół parku. Oprócz tego wiem, że nie każdy pies nadaje się do każdej aktywności. A bywa również, że żadna aktywność nie pasuje do psa – Frida, wypisz, wymaluj. Frida pokazała mi, że praca z psem może być piękna. Jednak trzeba wszystko dostosowywać pod możliwości psa. Niektóre problemy to krzyż pański, ale albo się im będzie zapobiegać, albo próbować rozwiązać, albo trzeba się przyzwyczaić. Często miałyśmy wzloty i upadki, jednak tymi upadkami przestałam się przejmować, bo starałam się zawsze dostrzegać szklankę do połowy pełną. Różne zdarzenia i doświadczenia pozwoliły mi przeanalizować czego tak naprawdę oczekuję od swojego psa. Teraz wiem, że stawiałam Fridzie zbyt duże wymagania względem tego co ona może i chce. Ale również upewniłam się w tym, że chciałabym by następny pies miał pewne cechy, które i ona posiada.

Frida nie jest moją porażką, choć kiedyś tak myślałam. Ale moje myślenie było złe. Wystarczyło je zmienić i dostrzec to, czego nie widziałam. A potem wyciągnąć wnioski. I to jest jedna z rzeczy jakich mnie nauczyła. Dzięki niej wiem, że możemy robić coś wspólnie, co przyniesie nam obu radość. Bez mojego przymusu i jej niechęci.

Dzięki niej jestem optymistycznie nastawiona do każdej pracy z psem. Bo nie trzeba narzucać czegoś bo ja tak chcę, tylko sprawdzić czy to będzie obopólna radość z danej czynności. I nie zakładać czegoś z góry! Poznać, dostrzec dobre strony i je wykorzystać.

Czego Was nauczyły wasze psy? A może jesteście w fazie poznawania? 🙂

nauczyła, na kanapie siedzi pies

Poprzedni wpisWakacje ze zwierzem w Azji?azjaNastępny wpis AS: Control yourself!ćwiczymy

9 komentarzy

Zamerdani.pl pisze:
18 października 2016 o 16:43

Wooo pingbacki mi działają! Hehe. A tak nawiązując do wpisu to cieszę się, że Cię zainspirowałam i że Frida tyle Ci dała od siebie 😉

Odpowiedz
Miśka z Na kanapie siedzi pies pisze:
18 października 2016 o 16:59

W sumie, dzięki Twojemu wpisowi przysiadłam aby to wszystko sobie poukładać. Bo do tej pory były to pojedyncze „olśnienia”, które gdzieś za jakiś czas znikały, gdy pojawiały się nowe. A po analizie tych wszystkich lat całkiem sporo tego wyszło. Także dziękuję 😀

Odpowiedz
Michał Doberman pisze:
19 października 2016 o 11:30

ta jedna rundka po parku zamiast 3 to przez jej problemy zdrowotne? czy jak?
nie możecie zrobić 2rundek Twoim tempem a potem dopiero 1rundka ‚wąchania dla psa’? 🙂

Michał
http://www.szkola-doberman.pl

Odpowiedz
Miśka z Na kanapie siedzi pies pisze:
20 października 2016 o 11:54

Obecnie przez wiek, w lato doszły problemy zdrowotne (nie chodziła), ale i przez temperament. To nie jest typ psa, który chce biegać dwie godziny po parku. To stateczna psinka, która pochodzi chwilę i chce wracać do domu, zwłaszcza gdy pogoda jej nie odpowiada.

Odpowiedz
a b pisze:
26 października 2016 o 18:13

Mój pies nie raz i nie dwa uświadomił mi, że planowanie czegoś z dużym wyprzedzeniem nie ma sensu. Nie zawsze jest tak, jak chcemy. Jego upartość i dość mocny charakter często sprowadzał mnie na ziemię – zresztą tak dzieje się nadal 🙂 Mimo, że nie będziemy mistrzami w żadnym sporcie (tak jak miałam w planach :P), nie żałuję żadnej godziny spędzonej razem. Pies potrafi naprawdę dużo nas nauczyć 😉

Odpowiedz
Miśka z Na kanapie siedzi pies pisze:
29 października 2016 o 11:59

Zdecydowanie! 😀 Fajnie, że Twój psiak Cię czegoś nauczył. I tak, życie nie zawsze układa się tak jakbyśmy chcieli. 😉

Odpowiedz
Shauni pisze:
9 listopada 2016 o 14:25

Ja co prawda mam od małego styczność z psami, jednak także każdy mnie czegoś nauczył, dzięki czemu z kolejnym psem nie popełniam tylu błędów co z każdym poprzednim. Trafiają się różne charaktery więc na przyszłość nie ma zaskoczenia. To niesamowite zwierzaki, ich oddanie i wsparcie. Są cudowne!

Odpowiedz
Miśka z Na kanapie siedzi pies pisze:
10 listopada 2016 o 12:43

Wydaje mi się, że doświadczenia z każdym psem, czegoś nas uczą gdy potrafimy obserwować. Fajnie, że miałaś taką możliwość od dziecka. 😀

Odpowiedz
Pingback: Czego nauczyła mnie Freya? | Na kanapie siedzi pies

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Autorka Bloga

 

Mimo, iż jestem wielką miłośniczką spania do późna, dla swoich psów jestem w stanie zerwać się z łóżka o 4-5 rano. Wtedy wybieramy się długi spacer pełen przygód, zanim zostawię ich samych w domu. Pogromczyni kurzu w samochodzie, jednak w domu tracę zapał do walki z tym delikatnym przeciwnikiem. Miłośniczka wędrówek po lesie, mazurskich jezior, jazdy samochodem i lodów z Jadowa.

Ostatni tydzień był koszmarny pod względem pogo Ostatni tydzień był koszmarny pod względem pogody - deszcz, zimny wiatr, śnieg. Aż trudno uwierzyć, że poprzedni weekend był słoneczny i bardzo ciepły. 

#ciepływeekend #wiosennyweekend #zdjeciewruchu #pieswlesie #zpsemwlesie #pieswlesiezawszenasmyczy #słońcewlesie #gdzietawiosna #spacerzpsem #psywobiektywie #pieswobiektywie #dogfluencepolska #doglover #mazowsze #wiosnanamazowszu
Jeszcze chwila i wbiegniemy w weekend. :D Kto się Jeszcze chwila i wbiegniemy w weekend. :D
Kto się nie moze doczekać? :) 

#weekend #nareszczcieweekend #byledopiątku #biegnącypies #trochęluzu #piesnalince #piesnasmyczy #linkatreningowa #wlesiepieszawszenasmyczy #pieswlesiezawszenasmyczy #czarnypies #czarnyowczarekniemiecki
Tak to mniej-więcej wyglądało w ostatnią niedz Tak to mniej-więcej wyglądało w ostatnią niedzielę, kiedy przedzieraliśmy się przez kompletnie nieznany nam las pod Warszawą. 

Było dużo przerw na "oirentację" w terenie, niezliczone wertowanie google maps i szukanie punktu, gdzie zostawiłam samochód. Ale ostatecznie udało nam się nie zgubić, i dodatkowo znaleźliśmy schron obserwacyjny oraz zapasowe stanowisko dowodzenia bazy rakietowej w latach 70-tych. 

A co Wy ciekawego robiliście w miniony weekend? :) 

#weekendwlesie #spacerzpsemwlesie #przygoda #napsacerzpsem #pieswlesiezawszenasmyczy #nowatrasaspacerowa #zpsemdolasu #czaszpsem #odkrywamynowe #naszlakuzpsem #wędrówkizpsem #psiewędrówki
U niektórych piesków pazury scierają się same U niektórych piesków pazury scierają się same i nie ma powodu, aby opiekun ingerował. Niestety, są również takie pieski, u których o pazurki trzeba dbać aby nie wykrzywiały łapy podczas stawiania kroków. 

Zbyt długi pazur nie pozwala łapie "zająć" jej normalnej pozycji, tylko napiera na całą "konstrukję" powodując naciągnięcie ścięgien i nienaturalną pozycję łapy. Na dłuższą metę, może to doprowadzić do zwyrodnień i kontuzji. 

Dlatego warto raz na dwa tygodnie robić "przegląd" psich łap i kontrolować długośc pazurów. 

Niestety, żaden z moich chłopaków nie ściera sobie pazurów na tyle, abym nie musiała ich przycinać. Dlatego, żeby w miarę dobrze zapamietali te zabiegi, za każdym razem podaję im małą nagrodę. Do tego idealnie sprawdzają się kostki z mięsa kurczaka od @deli4dog.:)

P.S. Kto pamieta, że na hasło "kanapowy4d4d" otrzyma ziżkę 20% na pierwsze zakupy? :) 

#pielęgnacjapsów #pielęgnacjapsa #psiełapy #psiepazury #psiezdrowie #zdowiepsa #grzecznypies #zdrowypies #deli4dog #obcinaniepazurków #obcinaniepazurów #domowapielegnacja #domowespa #domowepsiespa
To spojrzenie, to zdecydowanie zdziwienie. #psia To spojrzenie, to zdecydowanie zdziwienie. 

#psiamimika #psieminy #psihumor #psiezachowanie #piesprzyjaciel #zdziwionypies #psiportret #dogfluencepolska #doglovin #czarnyowczarekniemiecki #gsd
Zapisałam się z Iggy'm na zawody Dog Dancingowe Zapisałam się z Iggy'm na zawody Dog Dancingowe w wersji on-line.
Dlatego w ostatniej chwili zmieniłam plany treningowe na kwiecień. Przed nami gruntowne powtórzenie wszystkich elementów choreografii i więcej prób z dźwiękiem. I dopracowywanie pojedynczych sztuczek, które gdzieś kuleją. Zapowiada się intensywny czas. :D

A jak Wasze treningi? Przygotowujecie się obecnie do zawodów? Czy ze względu na obecną sytuację, Wasze zawody zostały odwołane/przesunięte na inny termin? 

#aktywnypies #sporotwypies #psiepsorty #treningizpsem #ćwiczeniazpsem #piesaktywny #główkapracuje #piessportowy #zawodydogdancing #dogdancing #tanieczpsem #nietylkospacery #sztuczkodog #iggythedog #doglfuencer #dogfluencepolska
Z tymi pieskami, od zeszłego tygodnia, jest coś Z tymi pieskami, od zeszłego tygodnia, jest coś nie tak. 

Na spacerach są jakby bardziej pobudzeni, Iggy ponownie szczeka na prawie wszystko co się rusza. Carbo trudniej się wycisza na widok psów, a dodatkowo od czwartku zaczął skakać po oknach, gdy wychodzimy z domu. 

Od kilku dni zastanawiam się, co się zmieniło. Czy to wpływ karmy? Faktycznie, ostatnio dostają inną mokrą karmę. Czy coś sie stało, gdy nie było nas w domu? Ktoś pukał w okno? Coś strzeliło pod oknem? Czy to może być wpływ zmęczenia? Za mało lub za dużo ruchu? Za mało lub za dużo ćwiczeń? 

Na razie wróciłam do poprzedniej mokrej karmy i będę obserwować. Już raz się zdarzyło, że zmiana karmy wpłynęła bardzo źle na Iggy'ego. Dlatego mam nadzieję, że to tylko to. 

#życiezpsem #życiezpsami #problemyzpsem #psieproblemy #niezawszejestkolorowo #dwapsy #codwapsytoniejeden #behawiorystykazwierząt #behawioryzm
Święta Wielkanocne są dość krótkie, przez co Święta Wielkanocne są dość krótkie, przez co, nie każdy je lubi. ;) 
Są to święta jajeczne, a nie każdy jajka zjada. 
Bez względu na to, czy te Święta obchodzicie, czy nie, życzymy Wam zdrowia, odpoczynku i spędzenia tego czasu tak jak lubicie. ☺

P.S. Drugie zdjęcie jest prześwietlone, bo w ostatniej chwili wyszło słońce 😅

#Wielkanoc2021 #zdjęcierodzinne #życzeniaświąteczne #mojepsyija #jaipsy #naszatrójka #kanapowyteam #dogfluencepolska #kanapowyblog #tomy #dwaczarnepsy
Czy ktoś oprócz mnie, ma problem aby przyzwyczai Czy ktoś oprócz mnie, ma problem aby przyzwyczaić się do zmiany czasowej? 

Normalnie zajęcia, które odbywały się zawsze o tej samej godzinie i człowiek, wiedział, że jest 18:30 bo na zewnątrz było już ciemno. Natomiast teraz, mój mózg zastanawia się czy to jest odpowiednia pora, bo jest przecież nagle jasno! 

I o ile rano, ciemność za oknem o 5 mi nie przeszkadza, bo to i tak jest dziki środek nocy. Tak jasność po 18 jest nadal czymś, czego mój umysł na razie nie obejmuje. 

Ale jeszcze kilka dni i się przyzwyczaję. 😅

Co ciekawe, psiakom w ogóle to nie robi różnicy. 

#zmianaczasu #jasnociemno #wiosna #wiosna2021 #wiosnazpsami #spacerzpsami #łąka #las #psynawsi #pieswlesie #piesnałące #mazowieckie
Totalnie niepozowane zdjęcia. Między nimi raptem Totalnie niepozowane zdjęcia.
Między nimi raptem kilka sekund różnicy i każdy z psiaków, odwraca głowę w inną stronę. No bywa. 😅

Dzień dobry w poniedziałek! :D 

#niepozowanezdjęcie #dwapsy #spacerzpsami #trochęluzu #dreptaniepolesie #spacerzpsami #las #wprawowlewo #czarnepsy #naluzie #cośposzłonietak
Przedstawiam Wam, miastowego Iggyego, chyba w jedn Przedstawiam Wam, miastowego Iggyego, chyba w jednej z najtrudniejszych dla niego sytuacji, bo między dwoma mostami, którymi przejeżdżają pociągi i tramwaje.

I to zdjęcie, nie jest wcale bez powodu. 
Byliśmy dzisiaj na wspaniałym spacerze miejsko-socjalizacyjnym z Frankiem (@franek_kundelek_bury) i jego cudownymi, świadomymi opiekunkami. Dziewczyny włożyły w pracę nad Frankiem, ogrom bardzo dobrej roboty i z sfrustrowanego psiaka, zrobiły psiego miastowego chłopaka! Franio dawał sobie dzielnie radę z miejskimi odgłosami, rowerzystami, biegaczami i obcymi psami. :D

Relacja między Franiem, a Iggy'm i Carbo na początku była bardzo emocjonalnie wzburzona. Natomiast mega szybko, emocje opadły i przez pierwsze półtorej godziny chłopaki wypracowywali miedzy sobą stopnie zarzyłości i stawiali granice. Co przyczyniło się do tego, że dalszy spacer przebiegał w luźnej, przyjaznej atmosferze i każdy wiedział, czego moze się spodziewać po tym drugim. 

Bardzo, bardzo dziękuję dziewczyny za spacer! Franek, byłeś cool! :D 
Mam nadzieję, że jeszcze to powtórzymy. :) 

#miejskispacer #spacersocjalizacyjny #psikumple #psiespacery #zpsemwmiasto #miejskipies #piesWarszawiak #Warszawskipies #psyzWarszawy #mostgdańskiwarszawa #MostGdański #miastozpsem #dogfluencepolska #doglovin
Po co pracować nad psim problemem? Po co próbowa Po co pracować nad psim problemem? Po co próbować? Wymyślać, naginać się i być przygotowanym na problematyczne sytuacje? 

A właśnie po to, że gdy nogi zaprowadzą Cię na popołudniowy spacer do parku, gdzie jest masa piesków i ludzi, Ty i Twoje psy dacie sobie z tym radę. 

I tak dziś było u nas! :D 

A jaki sukces ostatnio odnieślicie Wy i Wasze psy? :)

#piesproblemowy #psieproblemy #behawiorysta #behawioryzmzwierząt #szkoleniepsów #sukcesy #małekroczkidużezmiany #doboju #chwalipost
Follow on Instagram
This error message is only visible to WordPress admins
There has been a problem with your Instagram Feed.

Facebook Page Widget

Na-Kanapie-Siedzi-Pies.pl


W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki.