Na Kanapie Siedzi Pies
  • Start
  • O nas
    • w Pamięci
  • Blog
  • Kategorie
    • Adopcja
      • Akcje-fundacje
    • As
    • Dogoterapia
    • Dogtrekking
    • Eventy
      • Seminaria
    • Freya
    • Frida
    • Iggy
    • Jamniki
    • Poza domem
      • Gdzie na spacer?
      • Knajpki
      • Podróże
    • Prywata
    • Przerywniki
    • Przyrodnicze
    • Psie sporty
    • Psie sprawy
    • Recenzje
      • Akcesoria
      • Książki
      • Smaczki
    • Zdrowie
    • Życie z psem
  • Recenzje
  • Współpraca i kontakt
31 maja 2017

Książki o kynoterapii – przegląd

Książki o kynoterapii – przegląd
31 maja 2017

Po kursach na kynoterapeutę wyszukałam i zakupiłam kilka polecanych książek pomagających stawić „pierwsze kroki” w prowadzeniu zajęć początkującym przewodnikom psów wyszkolonych do kynoterapii. Cena pojedynczej książeczki nie jest w cale taka duża, zatem każdy może sobie ją kupić i poszukać różnych inspiracji.

Od razu zaznaczę, że po przeczytaniu tych książek nie staniemy się pełnoprawnymi kynoterapeutami. Te książki nie przekazują takiej wiedzy, jaką można zdobyć na kursach. Są to jedynie pomoce i inspiracje do prowadzenia zajęć z pacjentami.

Ogólnikowo

Najczęściej wspominane i polecane są książki napisane przez Beatę Kulisiewicz (kynoterapeutka, z wieloletnim doświadczeniem, z ogromem wiedzy, którą się chętnie dzieli). Jej autorstwa zostały opublikowane cztery książki o tematyce kynoterapeutycznej. O dwóch z nich będę dzisiaj wspominać. A wszystkich chętnych, którzy chcą się zapoznać z wpisami pani Beaty odsyłam do jej bloga. Z wyjątkiem pani Beaty, w Polsce mamy jeszcze kilku autorów książek o tej tematyce.

Moim celem nie jest opisanie każdej książki szczegółowo. Jedynie chcę wymienić co możemy w nich znaleźć, tak aby każdej osobie szukającej inspiracji do prowadzenia zajęć łatwiej było sięgnąć po tą konkretną książkę.  Swoje spostrzeżenia oprę o trzy książki. Pod koniec wpisu podam jedynie listę książek dla chętnych i poszukujących nieco literatury.

W każdej książce znajdziemy większy lub mniejszy wstęp dotyczący kynoterapii (na czym polega, kogo dotyczy, z czego się wywodzi itd.). Zawarta ilość takich informacji zależy od książki, po którą sięgniemy.

Witaj, piesku!

Pierwszą wymienioną książką jest „Witaj, piesku! Dogoterapia we wspomaganiu rozwoju dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych” napisana przez Beatę Kulisiewicz. Pani Beata w tej publikacji podaje jak zorganizować zajęcia i jak według niej powinny one wyglądać. Oprócz tego można znaleźć w owej pozycji przykłady ćwiczeń dla dzieci na postrzeganie samego siebie, orientację przestrzenną, samodzielność, koordynację ruchowo-wzrokową, doskonalące umiejętność liczenia, analizy, klasyfikacji , rozpoznawania i nazywania kolorów, myślenie przyczynowo-skutkowe czy na rozwój mowy. W innym rozdziale opisany jest rytm i jego wpływ na rozwój dziecka oraz to jak możemy rytm wykorzystać w zajęciach. Dzieci i psy najlepiej uczą się poprzez zabawę, dlatego warto w zajęcia wplatać elementy zabaw z psami. Nawet jeżeli pies jest tylko elementem dekoracyjnym tej zabawy. W tej książce znajdziecie kilka pomysłów na zorganizowanie zabaw dla dzieci w psiej tematyce. Miłym elementem tej książki jest rozdział z dodatkami (kolorowanki, ilustracje czy kontury, wzór do ćwiczeń grafomotorycznych i kwestionariusz do wstępnej diagnozy dziecięcych umiejętności) jakie możemy wykorzystać podczas zajęć z dziećmi.

książki

Pies i książka

Drugą książką o której chcę wspomnieć jest „Dogoterapia we wspomaganiu nauki i usprawnianiu techniki czytania”, również autorstwa pani Beaty. Opisuje ona dlaczego akurat psy są pomocne dzieciom przy doskonaleniu zdolności czytania i jakie są przyczyny trudności w nauce czytania. Oprócz tego znajdziemy krótką charakterystykę takich zajęć oraz przykładowe ćwiczenia dla dzieci usprawniające ich technikę czytania. Ćwiczenia są podzielone według etapów zaawansowania dziecka w czytaniu. Zaskoczeniem może być fakt, że autorka nie proponuje tylko statycznych ćwiczeń ale również drobne zajęcia ruchowe. Zarówno w poprzedniej pozycji, jak i w tej, znajduje się rozdział z dodatkami  wspomagającymi organizację zajęć i ćwiczeń dla dzieci. Wiele tych dodatków inspiruje do szukania i wymyślania własnych kart pracy dla dziecka.

Obie wspomniane książki zawierają dużo ładnych ilustracji, które pomagają objaśnić o co w danym ćwiczeniu chodzi lub są obrazkiem na którym należy wykonać ćwiczenie. Wydaje mi się, że przedstawione rysunki będą zachęcać dzieci do wykonania danych ćwiczeń.

Zabawa z animaloterapią

Trzecią i ostatnią omawianą w tym wpisie książką jest „Baw się poprzez animaloterapię” autorstwa Anny Franczyk, Katarzyny Krajewskiej i Joanny Skorupy. Oprócz kynoterapii mamy tutaj opisaną animaloterapię, jak również inne formy terapii z udziałem zwierząt. Autorki proponują różnego rodzaju ogólne zabawy, dzięki którym dzieci poznają siebie (cechy wyglądu, sprawność kończyn itd.),  przedstawiają także ćwiczenia ruchowe, sposoby na zrelaksowanie oraz rozluźnienie. Jednak nie są to jedyne zaproponowane zajęcia. W książce znajdziemy również podział ćwiczeń ze względu na to co chcemy rozwijać, np. funkcje percepcyjne (wzrokowo-ruchowe, słuchowe), funkcje psychomotoryczne (motoryka duża i mała) czy rozwój mowy dziecka. W tej pozycji są nie tylko pomysły na ćwiczenia ale również około 20 scenariuszy na zajęcia z dziećmi. Co jest bardzo pomocne, bo osoby zaczynające swoją przygodę z kynoterapią najczęściej nie specjalnie wiedzą jak dokładnie taki scenariusz powinien wyglądać. A musimy mieć takowy przygotowany, gdy przedstawiamy program zajęć w szkole. Fajnym pomysłem jaki zaproponowały autorki są małe przestawienia z udziałem dzieci o tematyce około zwierzęcej jak również kilka pomysłów na przeprowadzenie konkursów wśród dzieci. W tej książce również znajdziemy ilustracje wspomagające różne ćwiczenia dla dzieci, jednak nie jest ich aż tak dużo.

***

Książki zawierają dużo informacji, które pomagają w prowadzeniu pierwszych zajęć z dziećmi. Przede wszystkim warto przejrzeć zaproponowane scenariusze, które pomogą nam zdecydować o czym chcemy rozmawiać z dziećmi i w jaki sposób to uczynimy. Przykładowe ćwiczenia możemy wykorzystać do wybranego tematu na dane zajęcia. Należy pamiętać żeby tak dobierać ćwiczenia i tematy, by dzieci zbyt szybko się nie znudziły i zajęcia nie stały się dla nich monotonne. I warto jeszcze pamiętać, aby dobierać tematy oraz ćwiczenia (w tym ich stopień trudności) do konkretnego przypadku z jakim mamy do czynienia (np. grupa przedszkolna, grupa szkolna, indywidualne dziecko z trudnościami nauki czytania itd.).

Inne książki jakie mogą okazać się pomocne przy organizacji zajęć kynoterapeutycznych lub spojrzenia na dane zagadnienie oczami innych (niniejsza lista została przygotowana przez osobę prowadzącą kurs z kynoterapii):

  1. Bekasiewicz N. (red), „Heca na cztery łapy”, Fundacja Przyjaciel, Warszawa 2005
  2. Franczyk A., Krajewska K., Skorupa J., „Animaloterapia”, Oficyna Wydawnicza Impuls, Kraków 2008
  3. Kulisiewicz B., „Pies w aktywności twórczej dziecka”, Oficyna Wydawnicza Impuls, Częstochowa 2013
  4. Kulisiewicz B., „Pies w terapii”, 2017
  5. Machoś-Nikodem M., „Dogoterapeutyczny program polisensorycznej stymulacji porozumiewania się”, Centrum Metodyczne Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej, Warszawa 2007
  6. Pawlik-Popielarska B., „Terapia z udziałem psa”, Wydawnictwo Via Medica, Gdańsk 2005
  7. Potocka A., „Nie tylko głaskanie. Dogoterapia osób z niepełnosprawnością intelektualną”, Perro, Warszawa 2013
  8. Pisula E., Danielewicz D., „Wybrane formy terapii i rehabilitacji osób z autyzmem”, Oficyna Wydawnicza Impuls, Kraków 2008
  9. Włodarczyk-Duka M. (red), „Terapia Psychopedagogiczna z udziałem psa. Wybrane zagadnienia”, Wydawnictwo Drwęca, Ostróda 2006

 

Czy mieliście problem aby zaplanować swoje pierwsze zajęcia kynoterapeutyczne? Jakie książki czytaliście odnośnie kynoterapii lub  animaloterapii? Jakie były Wasze pierwsze wrażenia z prowadzonych zajęć?

Poprzedni wpisA gdy Twoja świeca zgaśnie...Następny wpis Koreański zwierzyniec cz. 4zoo, pies, na kanapie, siedzi

2 komentarzy

Sikoreczka pisze:
18 czerwca 2017 o 00:10

nie korzystałam jeszcze z takich ksiażek. nawet nie wiedziałam, że jest coś takiego.
pozdrawiam.

Odpowiedz
Psiekawostki.pl pisze:
13 lutego 2020 o 14:43

Książki warte wydania każdej złotówki. Polecam nabyć i zaznajomić się z tematyką kynoterapii. Dodam jeszcze, że można je również nabyć w formacie elektronicznym w ciut niższej cenie w stosunku do drukowanej.

Odpowiedz

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Autorka Bloga

 

Mimo, iż jestem wielką miłośniczką spania do późna, dla swoich psów jestem w stanie zerwać się z łóżka o 4-5 rano. Wtedy wybieramy się długi spacer pełen przygód, zanim zostawię ich samych w domu. Pogromczyni kurzu w samochodzie, jednak w domu tracę zapał do walki z tym delikatnym przeciwnikiem. Miłośniczka wędrówek po lesie, mazurskich jezior, jazdy samochodem i lodów z Jadowa.

Ostatni tydzień był koszmarny pod względem pogo Ostatni tydzień był koszmarny pod względem pogody - deszcz, zimny wiatr, śnieg. Aż trudno uwierzyć, że poprzedni weekend był słoneczny i bardzo ciepły. 

#ciepływeekend #wiosennyweekend #zdjeciewruchu #pieswlesie #zpsemwlesie #pieswlesiezawszenasmyczy #słońcewlesie #gdzietawiosna #spacerzpsem #psywobiektywie #pieswobiektywie #dogfluencepolska #doglover #mazowsze #wiosnanamazowszu
Jeszcze chwila i wbiegniemy w weekend. :D Kto się Jeszcze chwila i wbiegniemy w weekend. :D
Kto się nie moze doczekać? :) 

#weekend #nareszczcieweekend #byledopiątku #biegnącypies #trochęluzu #piesnalince #piesnasmyczy #linkatreningowa #wlesiepieszawszenasmyczy #pieswlesiezawszenasmyczy #czarnypies #czarnyowczarekniemiecki
Tak to mniej-więcej wyglądało w ostatnią niedz Tak to mniej-więcej wyglądało w ostatnią niedzielę, kiedy przedzieraliśmy się przez kompletnie nieznany nam las pod Warszawą. 

Było dużo przerw na "oirentację" w terenie, niezliczone wertowanie google maps i szukanie punktu, gdzie zostawiłam samochód. Ale ostatecznie udało nam się nie zgubić, i dodatkowo znaleźliśmy schron obserwacyjny oraz zapasowe stanowisko dowodzenia bazy rakietowej w latach 70-tych. 

A co Wy ciekawego robiliście w miniony weekend? :) 

#weekendwlesie #spacerzpsemwlesie #przygoda #napsacerzpsem #pieswlesiezawszenasmyczy #nowatrasaspacerowa #zpsemdolasu #czaszpsem #odkrywamynowe #naszlakuzpsem #wędrówkizpsem #psiewędrówki
U niektórych piesków pazury scierają się same U niektórych piesków pazury scierają się same i nie ma powodu, aby opiekun ingerował. Niestety, są również takie pieski, u których o pazurki trzeba dbać aby nie wykrzywiały łapy podczas stawiania kroków. 

Zbyt długi pazur nie pozwala łapie "zająć" jej normalnej pozycji, tylko napiera na całą "konstrukję" powodując naciągnięcie ścięgien i nienaturalną pozycję łapy. Na dłuższą metę, może to doprowadzić do zwyrodnień i kontuzji. 

Dlatego warto raz na dwa tygodnie robić "przegląd" psich łap i kontrolować długośc pazurów. 

Niestety, żaden z moich chłopaków nie ściera sobie pazurów na tyle, abym nie musiała ich przycinać. Dlatego, żeby w miarę dobrze zapamietali te zabiegi, za każdym razem podaję im małą nagrodę. Do tego idealnie sprawdzają się kostki z mięsa kurczaka od @deli4dog.:)

P.S. Kto pamieta, że na hasło "kanapowy4d4d" otrzyma ziżkę 20% na pierwsze zakupy? :) 

#pielęgnacjapsów #pielęgnacjapsa #psiełapy #psiepazury #psiezdrowie #zdowiepsa #grzecznypies #zdrowypies #deli4dog #obcinaniepazurków #obcinaniepazurów #domowapielegnacja #domowespa #domowepsiespa
To spojrzenie, to zdecydowanie zdziwienie. #psia To spojrzenie, to zdecydowanie zdziwienie. 

#psiamimika #psieminy #psihumor #psiezachowanie #piesprzyjaciel #zdziwionypies #psiportret #dogfluencepolska #doglovin #czarnyowczarekniemiecki #gsd
Zapisałam się z Iggy'm na zawody Dog Dancingowe Zapisałam się z Iggy'm na zawody Dog Dancingowe w wersji on-line.
Dlatego w ostatniej chwili zmieniłam plany treningowe na kwiecień. Przed nami gruntowne powtórzenie wszystkich elementów choreografii i więcej prób z dźwiękiem. I dopracowywanie pojedynczych sztuczek, które gdzieś kuleją. Zapowiada się intensywny czas. :D

A jak Wasze treningi? Przygotowujecie się obecnie do zawodów? Czy ze względu na obecną sytuację, Wasze zawody zostały odwołane/przesunięte na inny termin? 

#aktywnypies #sporotwypies #psiepsorty #treningizpsem #ćwiczeniazpsem #piesaktywny #główkapracuje #piessportowy #zawodydogdancing #dogdancing #tanieczpsem #nietylkospacery #sztuczkodog #iggythedog #doglfuencer #dogfluencepolska
Z tymi pieskami, od zeszłego tygodnia, jest coś Z tymi pieskami, od zeszłego tygodnia, jest coś nie tak. 

Na spacerach są jakby bardziej pobudzeni, Iggy ponownie szczeka na prawie wszystko co się rusza. Carbo trudniej się wycisza na widok psów, a dodatkowo od czwartku zaczął skakać po oknach, gdy wychodzimy z domu. 

Od kilku dni zastanawiam się, co się zmieniło. Czy to wpływ karmy? Faktycznie, ostatnio dostają inną mokrą karmę. Czy coś sie stało, gdy nie było nas w domu? Ktoś pukał w okno? Coś strzeliło pod oknem? Czy to może być wpływ zmęczenia? Za mało lub za dużo ruchu? Za mało lub za dużo ćwiczeń? 

Na razie wróciłam do poprzedniej mokrej karmy i będę obserwować. Już raz się zdarzyło, że zmiana karmy wpłynęła bardzo źle na Iggy'ego. Dlatego mam nadzieję, że to tylko to. 

#życiezpsem #życiezpsami #problemyzpsem #psieproblemy #niezawszejestkolorowo #dwapsy #codwapsytoniejeden #behawiorystykazwierząt #behawioryzm
Święta Wielkanocne są dość krótkie, przez co Święta Wielkanocne są dość krótkie, przez co, nie każdy je lubi. ;) 
Są to święta jajeczne, a nie każdy jajka zjada. 
Bez względu na to, czy te Święta obchodzicie, czy nie, życzymy Wam zdrowia, odpoczynku i spędzenia tego czasu tak jak lubicie. ☺

P.S. Drugie zdjęcie jest prześwietlone, bo w ostatniej chwili wyszło słońce 😅

#Wielkanoc2021 #zdjęcierodzinne #życzeniaświąteczne #mojepsyija #jaipsy #naszatrójka #kanapowyteam #dogfluencepolska #kanapowyblog #tomy #dwaczarnepsy
Czy ktoś oprócz mnie, ma problem aby przyzwyczai Czy ktoś oprócz mnie, ma problem aby przyzwyczaić się do zmiany czasowej? 

Normalnie zajęcia, które odbywały się zawsze o tej samej godzinie i człowiek, wiedział, że jest 18:30 bo na zewnątrz było już ciemno. Natomiast teraz, mój mózg zastanawia się czy to jest odpowiednia pora, bo jest przecież nagle jasno! 

I o ile rano, ciemność za oknem o 5 mi nie przeszkadza, bo to i tak jest dziki środek nocy. Tak jasność po 18 jest nadal czymś, czego mój umysł na razie nie obejmuje. 

Ale jeszcze kilka dni i się przyzwyczaję. 😅

Co ciekawe, psiakom w ogóle to nie robi różnicy. 

#zmianaczasu #jasnociemno #wiosna #wiosna2021 #wiosnazpsami #spacerzpsami #łąka #las #psynawsi #pieswlesie #piesnałące #mazowieckie
Totalnie niepozowane zdjęcia. Między nimi raptem Totalnie niepozowane zdjęcia.
Między nimi raptem kilka sekund różnicy i każdy z psiaków, odwraca głowę w inną stronę. No bywa. 😅

Dzień dobry w poniedziałek! :D 

#niepozowanezdjęcie #dwapsy #spacerzpsami #trochęluzu #dreptaniepolesie #spacerzpsami #las #wprawowlewo #czarnepsy #naluzie #cośposzłonietak
Przedstawiam Wam, miastowego Iggyego, chyba w jedn Przedstawiam Wam, miastowego Iggyego, chyba w jednej z najtrudniejszych dla niego sytuacji, bo między dwoma mostami, którymi przejeżdżają pociągi i tramwaje.

I to zdjęcie, nie jest wcale bez powodu. 
Byliśmy dzisiaj na wspaniałym spacerze miejsko-socjalizacyjnym z Frankiem (@franek_kundelek_bury) i jego cudownymi, świadomymi opiekunkami. Dziewczyny włożyły w pracę nad Frankiem, ogrom bardzo dobrej roboty i z sfrustrowanego psiaka, zrobiły psiego miastowego chłopaka! Franio dawał sobie dzielnie radę z miejskimi odgłosami, rowerzystami, biegaczami i obcymi psami. :D

Relacja między Franiem, a Iggy'm i Carbo na początku była bardzo emocjonalnie wzburzona. Natomiast mega szybko, emocje opadły i przez pierwsze półtorej godziny chłopaki wypracowywali miedzy sobą stopnie zarzyłości i stawiali granice. Co przyczyniło się do tego, że dalszy spacer przebiegał w luźnej, przyjaznej atmosferze i każdy wiedział, czego moze się spodziewać po tym drugim. 

Bardzo, bardzo dziękuję dziewczyny za spacer! Franek, byłeś cool! :D 
Mam nadzieję, że jeszcze to powtórzymy. :) 

#miejskispacer #spacersocjalizacyjny #psikumple #psiespacery #zpsemwmiasto #miejskipies #piesWarszawiak #Warszawskipies #psyzWarszawy #mostgdańskiwarszawa #MostGdański #miastozpsem #dogfluencepolska #doglovin
Po co pracować nad psim problemem? Po co próbowa Po co pracować nad psim problemem? Po co próbować? Wymyślać, naginać się i być przygotowanym na problematyczne sytuacje? 

A właśnie po to, że gdy nogi zaprowadzą Cię na popołudniowy spacer do parku, gdzie jest masa piesków i ludzi, Ty i Twoje psy dacie sobie z tym radę. 

I tak dziś było u nas! :D 

A jaki sukces ostatnio odnieślicie Wy i Wasze psy? :)

#piesproblemowy #psieproblemy #behawiorysta #behawioryzmzwierząt #szkoleniepsów #sukcesy #małekroczkidużezmiany #doboju #chwalipost
Follow on Instagram

Facebook Page Widget

Na-Kanapie-Siedzi-Pies.pl


W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki.