Tereny Kaszub pochłonęły mnie w zeszłym roku, do tego stopnia, że zaplanowałam urlop właśnie w tym miejscu, aby zgłębiać jedno z mniej popularnych miejsc w Polsce.
Zaborski Park Krajobrazowy
Położony w południowej części Kaszub, otula swoimi leśnymi terenami Park Narodowy Bory Tucholskie. I prawdopodobnie właśnie stąd wzięła się nazwa parku „za borami”.
Zaborski Park Krajobrazowy charakteryzuje się obfitością jezior i rzek. Najmniejsze jeziorka mają po 1 ha, a największe (Jezioro Charzykowskie) nawet 1 363,8 ha. Najważniejszą rzeką Parku jest Brda. Jednak warto poszukać na mapie również Doliny Chociny czy Zbrzycy lub Czerwonej Strugi.
Dlaczego wspominam o ciekach wodnych? Ponieważ to właśnie tu zimują raki. Dosłownie. Wody ZPK są ostoją raków szlachetnych, które powróciły dzięki czynnej ochronie wód.
Gra terenowa
Władze ZPK nakreśliły sieć szlaków pieszych, rowerowych oraz kajakowych. Jako dodatkowy punkt do promowania turystyki na tym obszarze zostało stworzonych aż osiem gier terenowych.
Głównie polega to na tym, że z mapą topograficzną w ręku (którą można pobrać ze strony Zaborskiego Parku Krajobrazowego) maszerujemy po rozległym terenie i odnajdujemy ukryty punkty kontrolne. Ambitni dodatkowo mogą ubiegać się o odznaki.
Więcej informacji na temat gry terenowej, zdobywania odznak oraz regulamin znajdziesz na tronie Zaborskiego Parku Krajobrazowego – o tutaj.
Dolina Chociny
Pierwszą grą terenową, jakiej podjęłam się w Zaborskim Parku Narodowym była Chocina. Dolina Chociny mieści się nieopodal miejscowości Swornegacie i jest jedną z najpopularniejszych miejsc kajakarskich.
Punktów kontrolnych szuka się między sosnami, jałowcami czy olszami, przechodząc wzdłuż rzeki Chocina lub gubiąc się w gęstym lesie. Myślę, że ta gra terenowa jest jedną z trudniejszych. Punkty kontrolne są porozrzucane w różnych, nieoczywistych miejscach. Jednak zielone łąki, chłodna rzeka czy las dający schronienie przed palącym słońcem są warte poznania.
Trasa wg ZPK wynosi około 9 kilometrów, my zrobiliśmy jakieś 11 km. Samochód zostawiłam przy leśniczówce w miejscowości Kokoszka (tuż przy ścieżce ornitologiczno-przyrodniczej „Kokoszka”).
Czernica
Gra terenowa „Poznaj i chroń Czernicę” rozgrywa się w miejscowości Czernica oraz w jej pobliskim lesie. To tu zostały zniszczone powierzchnie leśne, podczas nawałnicy w sierpniu 2017 r.
Dość prosta, niewymagająca trasa – idealna dla osób, które chcą się wdrożyć w szukanie punktów kontrolnych. Część punktów kontrolnych znajduje się w miejscowości Czernica, które łatwo znaleźć. Aby wytchnąć od miejskich klimatów, reszta trasy prowadzi przez rozległy las sosnowych, suche trawy, bagno i łąki.
Szukając punktów kontrolnych spotkaliśmy raptem dwie osoby. Jak na trasę ok. 12 km (tyle my zrobiliśmy) uważam, że to bardzo mało. Start i meta to leśny parking z punktem odpoczynku z wiatami. Tu też zostawiłam samochód, a po całej trasie pod wiatą zjedliśmy regenerujący posiłek.
Kręgi kamienne – Leśno
W Leśnie (gm. Brusy) znajdują się kręgi kamienne, które są grobami dawnych mieszkańców tych okolicy, czyli Gotów.
Ze względu na „budowę” miejsca pochówków dzielimy na kręgi kamienne (na obrysie okręgu ustawione są kamienie) a na nasypie postawiono stelę (głaz) na środku, wieńce kamienne (również obrys okręgu wyznaczały kamienie, jednak wieńce są płaskie) oraz kurhany (nasypy z ziemi i kamieni, czasami stawiano na obrzeżach kamienie).
Wzdłuż całej ekspozycji porozstawiano tablice z informacjami kim byli Goci, na temat sposobów pochówku czy różnic w chowaniu kobiet oraz mężczyzn.
Cała trasa ma mniej niż 2 kilometry i znajduje się na wzniesieniu. U jego podnóża wyznaczono bezpłatny parking.
***
To była dopiero nasza pierwsza wizyta w Zaborskim Parku Krajobrazowym, ale na pewno nie ostatnia. Mam apetyt na poznanie tej części Polski, której prawie się nie promuje. A wielka szkoda.
Do zobaczenia na leśnej ścieżce w poszukiwaniu punktów kontrolnych!